Gerumo dėžė


Socialinės akcijos „Gerumo dėžė” dalyviai nenaudojamus daiktus iš namų aukojo negailėdami

Pavasario pradžioje Supakuota.lt, dėl kilnaus tikslo suvienijusi jėgas su kitomis įmonėmis bei organizacijomis, inicijavo socialinį projektą „Gerumo dėžė”. Visą mėnesį Lietuvos gyventojai turėjo galimybę nebenaudojamus daiktus, specialiai tam pritaikytoje dėžėje, atiduoti kurjeriui tiesiai iš savo namų. Užsisakius namo nemokamą dėžę, tereikėjo užpildyti ją aukojamais daiktais ir išsikvietus kurjerį, atiduoti atgal. Iš žmonių grįžtančios dėžės su drabužiais, avalyne, patalyne, rankšluoščiais, žaislais, knygomis ir kitais nebenaudojamais, bet naudingais ir reikalingais daiktais, buvo kaupiamos sandėlyje, kol didelė savanorių komanda, specialaus renginio metu, kartu su Supakuota.lt kolektyvu, dėžėse esančius daiktus perrūšiavo į atskiras kategorijas. Taip daiktus buvo lengviau paskirstyti skirtingoms labdaros organizacijoms, kurios daiktus išdalino jų stokojantiems. Suskaičiuota, jog projekte dalyvavo per 1100 geros valios žmonių iš visos Lietuvos, o jo metu buvo surinkta ir išdalinta per 10 tonų labdaros.

Prisidėjo verslas ir organizacijos

Iniciatyva nebūtų įvykusi be partnerių pagalbos. Didžioji dalis įmonių ir organizacijų, kurioms buvo pasiūlyta prisijungti prie akcijos, norėdami būti socialiai atsakingi, mielai sutiko padėti net ir nesitikėdami realios grąžos. Tarp jų - siuntų kompanija Venipak, kurie nepaisydami stipriai padidėjusio aktyvumo akcijos metu, pasiūlė geras sąlygas dėžių pristatymui ir surinkimui; įmonė Transekspedicija, kuri visą akcijos laikotarpį leido naudotis didžiulėmis patalpomis sandėliavimui, papildomai jų neapmokestindami; Lietuvos Raudonasis Kryžius – sutiko priimti ir paskirstyti daiktus, bei labai pagelbėjo daiktų perrūšiavime; Gausių šeimų asociacija, padėjo paaukotus daiktus paskleisti regionuose; Socialinis verslas Social Retex, suorganizo daiktų dalinimą Vilniuje. Taip pat prie viso projekto prisidėjo ir gausus būrys savanorių.

Dalyviai, bei surinkti daiktai

„Labai džiugu, kad prie socialinės akcijos „Gerumo dėžė” prisijungė visos Lietuvos gyventojai” – sako Supakuota.lt vadovas Jonas Jarmolavičius. ,,Per 4 savaites akcijoje sudalyvavo daugiau nei 1100 žmonių ar įmonių iš 74 Lietuvos miestų, miestelių ir rajonų.  Buvo surinkta per 10 tonų daiktų, kurie, pirmiausia, per labdaros organizacijas paskirstyti jų stokojantiems žmonės, o vėliau, likę ar nebetinkami naudoti, pristatyti į antrinio rūšiavimo ir perdirbimo įmones.”

Daugiausia surinktų daiktų sudarė moteriški drabužiai bei avalynė, nemažai vaikų bei kūdikių drabužėlių, patalynė bei užklotai, rankšluočiai, vyriški drabužiai. Taip pat surinkta daug indų, knygų, žaislų, šalikų, pirštinių bei kepurių.

Svarbiausia daiktus naudingai panaudoti

„Planuodami projektą nieko nesitikėjome. Esame patenkinti, kad beveik visi surinkti daiktai buvo geros kokybės ir tiko daugybei šeimų”, – komentavo J. Jarmolavičius. 
Lietuvos Raudonasis Kryžius priglaudė kone 300 perrūšiuotų dėžių. Organizacija dirba su prieglobsčio Lietuvoje ieškančiais pabėgeliais. Šiuo metu Pabradėje gyvena apie 100 pabėgėlių, kurie bėgant nuo neramumų savo šalyse, į Lietuvą atvyksta taip kaip stovi, tuščiomis, todėl poreikis būtiniausiems drabužiams bei daiktams yra didžiulis. 
„Esame nustebinti labai naudingais ir geros kokybės daiktais. Nuoširdus ačiū, akcija pasinaudojo net 17 gausių Radviliškio šeimų”, – sako Audronė Beresnevičienė, Radviliškio rajono gausių šeimų asociacijos „Šeimos židinys” vadovė.
„Ačiū, esame patenktinti, pirmasis dešimtukas mamų jau džiaugiasi paaukotais daiktais. Laukiame kol visos kitos peržiūrės”, – apie gautus daiktus pasakojo Sandra Pečeliūnaitė, Kauno Gausių Šeimų Asociacijos „Vaivorykštės taku” vadovė

Socialinis verslas „Social Retex” siekia sukurti tvarią tekstilės resursų panaudojimo grandinę. Skatinant tokį socialinio verslo modelį „Gerumo dėžė” skyrė jiems 500 dėžių, o patys Social Retex suorganiz

avo viešą renginį „Gerumo dalybas”, į kurį pakvietė Vilniaus rajono socialines įstaigas, dirbančias su žmonėmis, kuriems reikalingi drabužiai, avalynė. Į renginį užsiregistravo ir jame dalyvavo net 23 organizacijos, tarp kurių - Vaikų dienos centras „Padėk pritapti”, Elektrėnų neįgaliųjų draugija, Vilniaus Žolyno socialinės globos namai, Marijampolės apskrities moters veiklos centras ir kiti. Įstaigų atstovai dalybų metu patys atsirinko jiems reikalingiausius drabužius bei kitus daiktus. Išvežta daugybė dėžių, o likę drabužiai dizainerių pagalba bus atnaujinti ir panaudoti dar kartą

„Galvojome, kam dovanoti surinktas knygas, o jų buvo išties labai daug, apie 1000 kilogramų. Didžiosios bibliotekos aprūpintos tiek, kad pačios naikina knygas. Mažąsias bibliotekas sunku pasiekti, nėra centralizuotos sistemos, kuri galėtų paskirstyti per rajonus, o patys išvežioti galimybės taip pat neturime, todėl gavę pasiūlymą knygas skyrėme Kalėjimų departamentui, kuris paskirstys knygas per visus savo padalinius.” – komentavo Supakuota.lt vadovas ir projekto „Gerumo dėžės” iniciatorius Jonas Jarmolavičius. 

Planuojama ir ateityje

Pagal 2016 metais darytus World Giving Index (WDI, liet. Pasaulinis dalinimosi indeksas) skaičiavimus, iš 140 tyrime dalyvaujančių valstybių, Lietuva pagal skiriamą labdaros kiekį yra 124 vietoje. Galbūt, lietuviai pinigus aukoja ir ne taip noriai, bet per 4 savaites „Gerumo dėžės” akcijos metu surinktų daiktų kiekis galėtų gerinti šio indekso statistiką. Džiugu, kad žmonės buvo aktyvūs ir noriai prisidėjo prie akcijos, kad surinkti daiktai buvo geros kokybės ir sulaužė nusistovėjusius stereotipus apie labdarai skiriamų daiktų kokybę.

„Organizuodami akciją padarėme ir klaidų - nenumatėme, kad atsiras tiek įmonių ir organizacių, kurios norės aukoti kolektyviai, todėl užsakinėjo didelius kiekius dėžių, teko apriboti siunčiamų dėžių kiekį vienam žmogui. Taip pat, dėl komunikacijos stokos, apie 20% dalyvių, užsakiusių dėžes, jų taip ir negrąžino. Nepaisant klaidų, matome, kad toks labdaros modelis žmonėms patiko ir pasiteisino. Todėl, tikimės, kad kitais metais vėl vykdysime tokią akciją, tik ji bus dar platesnė bei naudingesnė, tokiu būdu pagelbėsianti dar didesniam kiekiui žmonių ir šeimų.” – dėstė J. Jarmolavičius.

Kur išmesti senus, nebepanaudojamus daiktus?

  • Drabužių tinklas H&M priima nebedėvimus drabužius bei kitą tekstilę ir juos perdirba, be to, už kiekvieną atneštą tekstilės kilogramą, H&M tinklas paaukoja 0.02€ Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos veiklai. Daugiau informacijos

  • Senus elektronikos prietaisus galite išmesti specialiuose konteineriuose, kurių yra per 1000 visoje Lietuvoje. Taip pat galite išsikviesti EMP atliekų taksi, kurie atvažiuos į Jūsų nurodytą vietą ir išsiveš bei perdirbs seną buitinę techniką. Daugiau informacijos

  • Didelių gabaritų atliekas galite palikti specialiose aikštelėse. Daugiau informacijos